Co zrobić by rany szybciej się goiły?

Rana to przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych i znajdujących się pod nimi tkanek. Brzegi rany się rozchodzą – pojawia się ból i krwawienie. Znamy różne rodzaje ran – niektóre z nich są bardzo płytkie, a inne bardzo głębokie. Rana każdego typu jest jednak bolesna (choć oczywiście natężenie bólu jest różne) i każdy chciałby jak najszybciej się z nią uporać. Czy można jakoś przyspieszyć jej gojenie się?

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że rana musi zostać odkażona, by nie wdało się zakażenie. Jest to tym ważniejsze, gdy rana nie jest prosta i jej samodzielne oczyszczenie jest utrudnione. Mowa tu przede wszystkim o ranach szarpanych, nieregularnych, o nierównych brzegach. Warto wiedzieć, że sam proces gojenia rany rozpoczyna się w zasadzie już chwilę po jej powstaniu. Można go jednak przyspieszyć. Sam naturalny proces gojenia uzależniony jest zaś od wielu różnych czynników, między innymi od jej lokalizacji. Najwolniej goją się uszkodzenia na nogach, a najszybciej te umiejscowione na głowie i na szyi. Ranę warto zabezpieczyć dopasowanym do jej wielkości i rodzaju opatrunkiem. Opatrunek musi być oczywiście regularnie zmieniany na świeży. Warto również stosować środki przyspieszające gojenie – działające przeciwzapalnie i bakteriobójczo.

Co zrobić by rany szybciej się goiły?

Środki przyspieszające gojenie ran

Preparaty przyspieszające gojenie ran nie powinny być stosowane bezpośrednio na świeże oparzenia, chyba że również takie jest ich przeznaczenie. Można to zrobić dopiero po uprzednim schłodzeniu oparzonego miejsca, gdy jest to oparzenie powierzchniowe. Dobrym preparatem przyspieszającym proces gojenia ran różnego typu jest „Help 4 skin Gojenie ran”, który polecany jest zarówno do ran zamkniętych, jak i otwartych. Jego najważniejszym składnikiem jest kwasowy karbomer stabilizowany karnozyną. To podstawowy peptyd, który jest naturalnym składnikiem skóry. Rany, skaleczenia, zadrapania i otarcia mogą się więc goić znacznie szybciej – bez względu na to czy są bardziej suche, czy bardziej wilgotne.